2015-11-10

Mordor i co dalej/ Mordor szuka swojej ceny

Warszawska dzielnica Mokotów jest szczególnie nasycona powierzchnią biurową – znajduje się tu ponad 1,3 mln powierzchni biurowej w ponad 100 budynkach. Obszar znany powszechnie jako Mordor jest więc silnie konkurencyjny. Czy warto rozważać tę okolicę jako lokalizację biurową?

Na tak konkurencyjnym rynku pytania wzbudza elastyczność wynajmujących. Budynki będące własnością funduszy, które utrzymują stawki headline na stałym poziomie mogą borykać się z brakiem zainteresowania ich obiektami. Natomiast właściciele, którzy są otwarci na zmieniający się rynek i mają niższe oczekiwania czynszowe, w dłuższej perspektywie znajdą najemcę.

Proces szukania biura wydłuża się ze względu na to, że najemcy mają więcej opcji do wyboru i potrzebują więcej czasu na zrozumienie każdej propozycji. Poza tym muszą zadać sobie pytanie, czy stać ich na Centrum, Wolę, czy na Mordor.

Niewątpliwym plusem Mordoru, poza lokalizacją wielu biznesów i bliskością lotniska jest poprawa infrastruktury. Remont linii tramwajowej oraz poszerzenie ulicy Wołoskiej znacznie poprawią komfort, jednak nie rozwiążą wszystkich problemów. Mokotów potrzebuje ingerencji miasta, które nadąży za licznymi zmianami w tkance dzielnicy.

Koszty najmu na Mokotowie zbliżyły się do poziomu najmu biur w mieszkaniach. Oczekujemy więc wzrostu zainteresowania małych podmiotów chęcią lokowania swoich biur właśnie w Mordorze – w porównaniu z biurem znajdującym się w mieszkaniu, budynki biurowe oferują wiele ułatwień i podnoszą komfort użytkowników, w szczególności, że są to w dużej mierze budynki klasy A.

W dłuższej perspektywie czasowej spodziewamy się zmiany charakteru dzielnicy i samego Mordoru z czysto biurowej na mieszkaniową. Już teraz znacząca jest ilość nowych inwestycji mieszkaniowych w tej dzielnicy, a istnieje popyt na więcej. Jest to dla wielu pracowników Mokotowa, a jest ich kilkadziesiąt tysięcy, idealna lokalizacja na mieszkanie.

Wciąż jednak dostrzegamy na Mokotowie miejsce na interesujące projekty biurowe – co za tym idzie, różnorodność dostępnej powierzchni biurowej wzrośnie. 

Sprawdź nasze wiadomości o rynku nieruchomości komercyjnych w sekcji Publikacje i raporty rynkowe