LONDYN NIEZMIENNIE POZOSTAJE NAJDROŻSZĄ LOKALIZACJĄ BIUROWĄ ŚWIATA

+
-

01.07.2015

Cztery z pięciu najdroższych lokalizacji to rynki azjatyckie

Warszawa tanieje - spadła o 25 miejsc w porównaniu rok do roku – zajmuje 85 miejsce na liście najdroższych lokalizacji biurowych

Londyńska dzielnica West End po raz kolejny została uznana, za najdroższą lokalizację biurową świata, wynika z raportu Global Prime Office Occupancy Costs przygotowanego przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku firmy CBRE. Według zestawienia Warszawa znajduje się na 85 miejscu wśród najdroższych lokalizacji, oznacza to spadek o 25 miejsc w porównaniu do zeszłego roku.

Najdroższa lokalizacja na świecie – londyńska dzielnica West End – oferuje koszty najmu na poziomie 223 EUR/mkw./m-c, na drugim miejscu znajduje się Hong Kong (Centrum) z czynszami na poziomie 212 EUR/mkw./m-c, na trzecim ulica Finansowa w Pekinie oferująca stawki najmu o wartości 163 EUR/mkw./m-c. Czwartą najdroższą lokalizacją biurową na świecie jest dzielnica Centralnego Obszaru Biznesu zlokalizowana w Pekinie z poziomem czynszów 157 EUR/mkw./m-c, pierwszą piątkę zamyka stolica Indii – Nowe Delhi z dzielnicą biznesową – 131 EUR/mkw./m-c.

Pozycja Lokalizacja Koszty najmu 1 Londyn – dzielnica West End, Wielka Brytania 223 2 Hong Kong (Centrum), Hong Kong 212 3 Pekin (Ulica Finansowa), Chiny 163 4 Pekin (Centrum), Chiny 157 5 New Delhi (Connaught Place - Centrum), Indie 131 6 Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong 125 7 Tokio (Marunouchi Otemachi), Japonia 120 8 Londyn – dzielnica City, Wielka Brytania 119 9 Moskwa, Rosja 107 10 Nowy Jork (Midtown Manhattan), USA 106 Lokalizacje o najbardziej dynamicznych zmianach stawek czynszu w skali roku (według lokalnych walut i metod badań)5 lokalizacji o największym wzrośnie kosztów najmu Pozycja Lokalizacja Zmiana % 1 Dublin, Irlandia 26,1 2 Seattle (Śródmieście), USA 22,2 3 Panama City, Panama 17,6 4 Belfast, Wielka Brytania 13,3 5 Helsinki, Finlandia 12,1 5 lokalizacji o największym spadku kosztów najmu Pozycja Lokalizacja Zmiana % 1 Moskwa, Rosja -22,4 2 Buenos Aires, Argentyna -10,8 3 Monterrey, Meksyk -6,7 4 Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong -6,6 5 Calgary (Śródmieście), Kanada -4,9 … 7 Warszawa, Polska -4,7

Warszawa, po uwzględnieniu wszystkich kosztów najmu na poziomie 34 EUR/mkw./m-c, znalazła się na 85 pozycji. Oznacza to spadek o 14 miejsc w stosunku do rankingu z trzeciego kwartału 2014 oraz o 25 miejsc niżej w porównaniu rok do roku. Warszawa jest siódma wśród miast, gdzie koszty najmu spadły najbardziej.

Ranking CBRE uwzględnia wszystkie koszty, jakie muszą ponieść najemcy wynajmując biuro w najlepszych budynkach w Warszawie. Ponieważ w chwili obecnej najwięcej budynków budowanych jest w Centrum, jesteśmy świadkami dosyć istotnego obniżania się czynszów w kluczowych lokalizacjach. Przewidujemy, że spadki będą odnotowywane co najmniej do końca 2016r. – pierwszej połowy 2017r, kiedy największe nowe budynki takie jak Q22 czy Warsaw Spire zostaną wynajęte. W następnych latach możemy spodziewać się stopniowej stabilizacji.

Joanna Mroczek, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Marketingu w CBRE

 
Od kilku lat mamy rynek najemców, którzy korzystają z niezwykle szerokiej oferty na rynku. Coraz więcej firm stać na lokalizację bliżej Centrum w coraz lepszych budynkach. Z drugiej strony nowe projekty są coraz bardziej zaawansowane zarówno pod względem technicznym jaki i wizualnym, a starsze budynki muszą poprawiać swój standard, żeby sprostać konkurencji. W ten sposób rynek wymusza coraz wyższy poziom oferty, na czym korzystają nie tylko najemcy ale również wszyscy mieszkańcy stolicy. Obniżające się czynsze nie oznaczają w tym przypadku stagnacji, a wręcz przeciwnie, wzmożoną aktywność firm poszukujących nowej siedziby.

Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director Działu Powierzchni Biurowych w CBRE 

CBRE zbadała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 127 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-tce znalazło się 19 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku oraz 11 z obu Ameryk.

Podczas gdy na badania porównawcze w dolarach amerykańskich wpływ miały różnice kursowe, roczne zmiany procentowe kosztów najmu oparte są na lokalnych walutach i metodach badań i nie miały na nie wpływu zmiany wartości walut.

Na potrzeby tej notatki prasowej stawki całkowitych kosztów najmu zostały przekalkulowane na EUR/mkw./rok.

Więcej informacji w raportcie tutaj. ( wersja angielska)


Share on Google+